Filmy cenzura

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje cenzura. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Aviator

6,6
Lata 20-ste XX wieku. Zafascynowany kinem 20-letni milioner Howard Hughes postanawia wyreżyserować film. Monumentalna produkcja ciągnie się latami, pochłaniając miliony dolarów. Jednak wysiłek się opłaca – Aniołowie piekieł odnoszą sukces, a Howard z dnia na dzień staje się gwiazdą.
Niezwykły film Tornatore jest hołdem złożonym przez wybitnego reżysera X Muzie. Historia opowiedziana została z perspektywy chłopca, który większość swego czasu spędzał w kabinie projekcyjnej niewielkiego kina gdzieś na sycylijskiej prowincji. Pierwszym zajęciem w dorosłym już życiu bohatera jest praca operatora, a wkrótce zostaje znanym reżyserem filmowym. Ciepła, nostalgiczna i przepojona głęboką życiową mądrością opowieść to wielka uczta dla każdego kinomana, nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes, a także Złotym Globem.
Anglia znajduje się pod rządami despotycznego kanclerza, który zarządza krajem twardą ręką, rozszerza moc zakazów, społeczeństwo więzi we własnych domach w wyniku wprowadzonej godziny policyjnej. Kiedy nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji pojawia się on – tajemniczy mężczyzna w masce Guya Fawkesa – o pseudonimie „V”. Bohater ratuje z opresji Evey, która zostaje zatrzymana przez despotycznych funkcjonariuszy policji. „V” zaczyna odbudowę kraju poprzez wyburzenie gmachu sądu – w ten sposób chce obudzić w narodzie skrywane uczucia. Ma również wystąpienie w mediach, gdzie na kanale alarmowym nadaje na cały kraj komunikat, że równo za rok o tej samej potrze (tj. 5 listopada) wyburzy parlament. Zwraca się z prośbą o pomoc do obywateli. Sam również rozpoczyna walkę z ludźmi odpowiedzialnymi za badania genetyczne na ludziach.


Jest sierpień roku 1980. W stoczni Gdańskiej rozpoczyna się strajk. Jednym z jego organizatorów jest Maciek Tomczyk syn Mateusza Birkuta. Władze radiokomitetu wysyłają na Wybrzeże redaktora Winkla, aby zebrał materiały na temat Tomczyka. Mają one posłużyć do spreparowania reportażu oczerniającego przywódców strajku. Winkel wnika w środowisko opozycji. Poznaje prawdę o życiu Tomczyka, spotyka ludzi, nie boją się głośno mówić o zbrodniach władzy ludowej. Zaczyna rozumieć, że w Polsce rzeczywiście można coś zmienić. Ale czy starczy mu odwagi, by przejść na stronę barykady?
Kolejny film z cyklu przygód inspektora Callahana. Grupa znajomych, członków ekipy filmowej, typuje ludzi, którzy mają największe szanse rozstania się z życiem. Zabawa przekształca sie w dramat, gdy ginie pierwszy z tej listy, piosenkarz rockowy, a za nim następni. Traf, przypadek, czy czyjeś świadome działanie? A może rzeczywistym celem ataku jest umieszczony na liście inspektor Callahan?
Film ten opowiada prawdziwą historię Jeffreya Wiganda, byłego dyrektora przemysłu tytoniowego, który decyduje się na wystąpienie w programie informacyjnym „60 minut” stacji CBS-TV. Dla czystego sumienia i częściowo zachęcony przez producenta Lowella Bergmana, Wigand ujawnia, że przemysł tytoniowy nie tylko był świadomy, że papierosy są szkodliwe i wciągające w nałóg, ale pracował także nad tym, aby wręcz zwiększyć uzależniające właściwości tytoniu. Niestety, obaj bohaterowie tej historii przekonali się na własnej skórze, że samo mówienie prawdy nie wystarcza.

Duchy Goi

7,2
Akcja filmu dzieje się w 1792 roku. Muza Goi zostaje oskarżona o herezje przez podstępnego mnicha działającego dla hiszpańskiej inkwizycji, a Goya nie jest w stanie uniknąć skandalu.
Janek (Mateusz Kościukiewicz) jest wrażliwym osiemnastolatkiem, który wraz z przyjaciółmi przeżywa wypełnioną muzyką beztroską młodość. Gdy zakochuje się w Basi (Olga Frycz) nie chce pogodzić się z faktem, że ich miłość stanie się zakazana. Ich uczucie zostanie wystawione na próbę.
W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof. Film ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman – spokojnej pary w średnim wieku. Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach.
Seul, 1970: reżyser Kim (Song Kang-ho) chce przerobić zakończenie swojego filmu „Pajęczyna”. Jednak władze cenzury oraz skargi aktorów i producentów nadal wtrącają się, a na planie panuje wielki bałagan. Kim musi zatem przezwyciężyć ten chaos, aby ukończyć to, co uważa za swoje największe arcydzieło…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…